Čo by ste mali vedieť?

Užitočné informácie z našej kliniky.

Pre lepšiu informovanosť ohľadne dôležitých a práve aktuálnych tém. Vrátťe sa na zoznam dôležitých informácií.

Práve čítate

Starostlivosť o starnúce zvieratá

Starostlivosť o starnúce zvieratá

Je mnoho teórií o tom koľko, ľudských rokov je jeden rok u nášho psa alebo mačky. Tá najznámejšia tvrdí, že to je sedem rokov. Či už je to tak alebo nie, vieme, že staroba neobchádza ani našich štvornohých miláčikov, a koľko rokov sa dožijú závisí aj na nás. Tak ako u ľudí aj u zvierat závisí priemerná dĺžka života od viacerých faktorov. K ním patria gény, spôsob života, strava, rizikové faktory a medicínska starostlivosť.  U psov je dôležitá veľkosť a hmotnosť jedinca. Kým malé plemená sa dostávajú do “rokov” vo veku desiatich, stredné plemená už v ôsmych  a obrie plemená dokonca v šiestich rokoch. Mačky sa stávajú “staršími” približne vo veku osem rokov. Z vekom prichádzajú aj typické zdravotné problémy.

            Najčastejšími zdravotnými problémami prichádzajúcimi s vekom u psov sú artrotické zmeny kĺbov u veľkých a stredných plemien, obezita a s tým spojená cukrovka, nedostatočná činnosť štítnej žľazy, ochorenia zubov a ďasien, nedostatočná činnosť srdca a v neposlednom rade nádorové ochorenia. Najčastejšími ochoreniami postihujúcimi staršie mačky sú ochorenia obličiek, rôzne nádorové ochorenia, nadmerná činnosť štítnej žľazy a zubný kameň spojený so zápalom ďasien.  Ak sú tieto ochorenia včas rozpoznané sú možnosti terapie dobré, preto je dôležité od určitého veku chodiť na preventívne zdravotné prehliadky k Vášmu veterinárnemu lekárovi. Náplňou tejto prehliadky by malo byť biochemické a hematologické vyšetrenie krvi, ultrasonografické vyšetrenie brušnej dutiny, vyšetrenie oči, uši a zubov a pri podozrení na srdcové problémy aj kompletné kardiologické vyšetrenie pozostavujúce z EKG, röntgenu hrudníka a ultrasonografického vyšetrenia srdca.  Ihneď by ste mali navštíviť svojho veterinára aj Váš domáci miláčik viac pije a močí, bez viditeľnej príčiny silno pribral alebo schudol, ma problémy pri vstávaní alebo je zo dňa na deň menej aktívny, je unavený a má suchú matnú srsť. Všetky tieto príznaky by totiž mohli signalizovať vážne systémové ochorenie. 

            Našou radou je nezabúdať na preventívne zdravotné prehliadky vašich malých priateľov, pomocou ktorých im aj v starobe zabezpečíte kvalitný život. 

Vyššie uvedený text je vlastníctvom kliniky BullyPet. Akékoľvek šírenie a využitie textu alebo úryvkov je povolené s podmienkou uvádzania ako zdroj informácie veterinárnu kliniku BullyPet spolu s URL linkou na domovskú stránku kliniky.

Veterinárna klinika BullyPet

← Späť na zoznam užitočných informácií