Čo by ste mali vedieť?

Užitočné informácie z našej kliniky.

Pre lepšiu informovanosť ohľadne dôležitých a práve aktuálnych tém. Vrátťe sa na zoznam dôležitých informácií.

Práve čítate

Silvester: zábava alebo stres?

Čo nevidieť je tu oslava Nového roku 2012. Pre nás čas večierkov, zábavy a ohňostrojov, pre naších štvornohých miláčikov, čas maximalného stresu. Zvieratá majú omnoho citlivejší sluch, čuch a zrak ako človek. Hluk, svetelné efekty a zápach spalených petárd pre nich znamená šokujúcu udalosť. Často reagujú panicky a utekajú od vnemov bez rozmýšlania. Počas silvestrovských osláv sa stratí viac zvierat ako počas celého roku. Čo môžeme urobiť aby sme sa nového roku dožili všetci v zdraví?

Psika vyvenčíme skôr, ešte pred začiatkom celého chaosu, najlepšie je ísť na dlhšiu prechádzku, aby sa trochu unavil. Neodporúča sa venčiť bez vodítka, aj pes ktorý má normálne spoľahlivé privolanie sa v strese stáva nevyspytateľným.

Pripravíme pelech na mieste, kde najmenej počuť hluk prichádzajúci z vonku, zatiahneme závesy, aby sme minimalizovali svetelné efekty ohňostrojov, zavrieme dvere a v miestnosti pustíme rytmickú hudbu miernej hlasitosťi.

Počas ohňostroju sa správajme kľudne, zvieratá cítia náš stres, chlácholením a ukľudňovaním iba posilňujeme nevhodné správanie. Najlepšie je ignorovať ustráchané správanie a odmeniť pohladením alebo pamlskom, ak je naše zvieratko v pohode. Bojazlivé správanie netrestáme!!

Na silvestrovský večer sa vopred pripravíme. Ak už máme rokmi všetko odskúšané a nič nezaberá, existuju veterinárne prípravky, ktore nášmu zvieratku môžu pomôcť. Často používané chemické sedatíva sú účinným ale radikálnym riešením, zvieratá sú často dezorientované, ich vnemové a pohybové schopnosťi sú výrazne ovplyvnené, narušená je aj ich termoregulácia. Prírodné ukľudnujúce látky (kazeín, Bachové kvety) je potreba podávať už niekoľko dní pred očakávanou stresovou událosťou. Existujú aj prípravky na báze feromónov, ktoré sú dostupné vo forme odparovačov do zásuvky alebo vo forme sprejov. Učinnou látkou týchto prípravkov sú feromóny (takzvaný Dog Appeasing Pheromone alebo D.A.P.) vylučované mliečnou žlazou matky počas 3 až 5 dňa po narodení mláďat a slúži na emocionálnu adaptáciu mláďat na vonkajšie prostredie.

Našou radou na záver je nenechávať riešenie stresovej situácie na poslednú chvíľu, vopred sa pripraviť a užívať si oslavu Nového roku v zdraví a pohode.

Šťastný Nový rok Vám želá Veterinárna klinika BullyPet.

Veterinárna klinika BullyPet

← Späť na zoznam užitočných informácií