Čo by ste mali vedieť?

Užitočné informácie z našej kliniky.

Pre lepšiu informovanosť ohľadne dôležitých a práve aktuálnych tém. Vrátťe sa na zoznam dôležitých informácií.

Práve čítate

Kastrácia mačiek

Kastrácia mačiek

Kastrácia mačiek

Mačky dosahujú pohlavnú dospelosť v priemere medzi 9 a 10 mesiacom veku, v extrémnych prípadoch dokonca vo veku 4 až 6 mesiacov. Mačky sú vysoko plodné zvieratá, sú schopné páriť sa viac krát ročne a rozmnožujú sa veľmi rýchlo. Bežná  mačka v produktívnom veku je schopná za 5 rokov splodiť so svojím potomstvom  až 15 000 nových jedincov. Okrem toho, že je kastrácia aktívnou formou ochrany zvierat, predĺži Vášmu miláčikovi život v priemere o polovicu.  Najčastejšou príčinou umrtí nekastrovaných zvierat sú úrazy a poranenia spôsobené teritoriálnym správaním (autoúrazy, zranenia spôsobené iným zvieraťom, strelné poranenia) a sexuálne prenosné ochorenia (FeLV, FIP, FIV).

Kastrácia samíc

            Ovariektómia (odstránenie vaječníkov) je rýchla a minimálne invazívna metóda, pooperačná rana je 1 až 2 cm a pooperačné hojenie je oveľa rýchlejšie. Používame moderný koagulačný prístroj, vďaka ktorému nezanechávame po kastrácii v brušnej dutine žiadny šicí materiál, ktorý sa inak dlhšiu dobu vstrebáva a môže dráždiť okolité tkanivo. Zvieratá preto netrpia pooperačnými bolesťami a sú už deň po operacii fit.  Kastráciou samíc sa zabráni ich rozmnožovaniu, pozastaví sa libido a skončí hlasité pýtanie sa von v období párenia.

Kastrácia samcov

            Kastrácia samcov je minimálne invazívna metóda a spočíva v odstránení semenníkov. Pri tejto metóde taktiež používame modernú chirurgickú koaguláciu a semenníky odstraňujeme bez zanechania dráždivého šicieho materiálu.  Kastrácia kocúrov pozastaví neprijemné značkovanie a zápach moču, zmenší sa rádius ich teritória a väčšinou skončia aj viacdenné výchadzky po okolí.

Všetky chirurgické zákroky u nás sa prevadzajú v celkovej anestézii, pacient je intubovaný, napojený na inhalačný prístroj a počas celého zákroku sú monitorované životné funkcie pomocou moderných technológii.

Vyššie uvedený text je vlastníctvom kliniky BullyPet. Akékoľvek šírenie a využitie textu alebo úryvkov je povolené s podmienkou uvádzania ako zdroj informácie veterinárnu kliniku BullyPet spolu s URL linkou na domovskú stránku kliniky.

Veterinárna klinika BullyPet

← Späť na zoznam užitočných informácií