Čo by ste mali vedieť?

Užitočné informácie z našej kliniky.

Pre lepšiu informovanosť ohľadne dôležitých a práve aktuálnych tém. Vrátťe sa na zoznam dôležitých informácií.

Práve čítate

Vianočné nástrahy pre vašich miláčikov

Vianočné nástrahy pre vašich miláčikov

Zima je už pred dverami, čoskoro začnú padať prvé snehové vločky a s nimi začínajú aj pre toto obdobie typické zdravotné problémy našich miláčikov.  

Často napríklad hádžeme našim štvornohým kamarátom  snehové gule, ale nakoľko nebezpečný je pre nich sneh?  Nedá sa všeobecne povedať, že je nebezpečný, môže však u niektorých psov spôsobovať ťažké gastrointestinálne problémy, nazývané aj “snehová gastritída”. Tá sa prejavuje zväčša zvracaním a hnačkou, ktorá môže trvať aj niekoľko dní. Príčinou je nadmerné konzumovanie snehu a citlivosť sliznice žalúdku voči chladu. Väčšinou postačí ak na niekoľko dní nasadíme diétnu stravu, ak však stav pretrváva, mali by ste navštíviť veterinárneho lekára.

A aké by to boli Vianoce bez voňavých koláčov? Azda niet domácnosti, v  ktorej by to v období Vianoc nerozvoniavalo rôznymi pečenými dobrotami. Často dobrotami dekorujeme stôl, vešiame ich na vianočný stromček a sú skrátka všade, preto nečudo, že občas nejaká tá dobrôtka skončí aj v žalúdku nášho miláčika. Zabrániť sa tomu nedá. Preto je dôležité vedieť, kedy je to vážne a treba navštíviť veterinárneho lekára. Bežné vianočné cukrovinky obsahujú cukor, múku, maslo, vajíčka, korenie, mandle a kokos. Ak tieto v malom množstve skončia v žalúdku malého pomocníka, môže mať tráviace ťažkosti ako napríklad hnačku, ktorá spravidla trvá dva dni, ale nie sú nebezpečné.

Medzi veľmi nebezpečné látky patrí čokoláda. Čokoláda obsahuje látku Theobromin, ktorá je veľmi jedovatá pre psy a mačky. Už 300g horkej čokolády je smrtelná dávka pre psa o hmotnosti 10 kg. Pri menších množstvách pozorujeme nepokoj, zvracanie, hnačku a zrychlené dýchanie, prvé symptómy sa prejavia približne za 4 až 15 hodín po požití.

Ďalšou nebezpečnou surovinou sú makadámové orechy, ktoré u psov spôsobujú neurologické poruchy, kŕče, horúčku a celkovú slabosť.

Taktiež by ste mali okamžite vyhľadať pomoc veterinára pri požití hrozna alebo hrozienok, ktoré môžu nenávratne poškodiť obličky.

Ak pri pečení používate umelé sladidlo, pozor!! Xylitol je veľmi nebezpečný pre zvieratá, znižuje cukor v krvi a spôsobuje hypoglykemický šok, ktorý môže skončiť smrťou.

To sú v skratke vymenované suroviny, ktoré môžu vaším zvieratám uškodiť. Nezabúdajme tiež na mastné mäso a kosti, ktoré môžu podráždiť pankreas a spôsobiť vážne gastrointestinálne problémy.

Na záver odporúčame držať sa pravidla “menej je viac” a prajeme príjemné prežitie vianočných sviatkov. 

Vyššie uvedený text je vlastníctvom kliniky BullyPet. Akékoľvek šírenie a využitie textu alebo úryvkov je povolené s podmienkou uvádzania ako zdroj informácie veterinárnu kliniku BullyPet spolu s URL linkou na domovskú stránku kliniky.

Veterinárna klinika BullyPet

← Späť na zoznam užitočných informácií