Čo by ste mali vedieť?

Užitočné informácie z našej kliniky.

Pre lepšiu informovanosť ohľadne dôležitých a práve aktuálnych tém. Vrátťe sa na zoznam dôležitých informácií.

Práve čítate

Starostlivosť o chrup

Starostlivosť o chrup

            Vieme, že denná starostlivosť o naše zuby je dôležitá. Používamé kefky, pasty, zubné niťe a rôzne roztoky na vyplachovanie, chodíme na preventívne prehliadky a zubný ultrazvuk. Ale čo zuby naších štvornohých miláčikov?

Ochorenia zubov a ďasien

            Psy a mačky trpia na rovnaké ochorenia zubov ako my, ľudia. Síce sa kazy vyskytujú menej často ako u ľudí, kedže zvieratá nejedia toľko sladkostí, ale problémy ako zubný kameň a paradentóza patria u nich medzi najčastejšie ochorenia ústnej dutiny. Keďže si zvieratá zuby nečistia, v tlame začne úradovať zubný povlak - nános zvyškov potravy, baktérií a mikroorganizmov, ktoré sa hromadia na zuboch a v medzizubných priestoroch. Povlak je základom pre tvorbu zubného kameňa. Povlak na zuboch je časom čoraz hustejší a napokon stvrdne až na kameň. Nasleduje zápal ďasien spojený s neprijemným  zápachom, na ktorý trpí až 85% všetkých psov. Po čase začne zubný kameň a infekcia odtláčať ďasno a odhalovať zubné krčky, tento stav je veľmi bolestivý a k počiatočnému zápachu z tlamy sa pridruží aj nechuť Vášho miláčika jesť tvrdú potravu. Často je následne potrebné postihnuté zuby vytrhnúť. To ešte nie je to najhoršie, baktérie, ktoré sa na zuboch veselo množia, putujú krvnými cestami do celého organizmu a môžu nenávratne poškodiť vnutorné orgány ako napríklad obličky, pečeň a srdce. Musíme taktiež mysliet aj na to, že sú naši miláčikovia zväčša prítulní a často nám olizujú ruky a tvár, vtedy sa baktérie stávajú nebezpečné aj pre nás.

Čo môžeme urobiť?

            Prevencia je najlepším riešením. Pravidelným odstraňovaním zvyškov krmiva zo zubov, môžeme zabrániť vzniku zubného kameňa. Odporúča sa čistiť zuby aspoň každé dva dni, špeciálne pre zvieratá vyvinutými produktami (spravidlá sú ľudské kefky veľmi tvrdé a môžu poraniť citlivé ďasno a naše mentolové zubné pasty zvieratá skôr odstrašia ako prilákajú). Väčšina zvierat nie je z tohto nášho nápadu čistiť zuby veľmi nadšená, preto je rozhodne lepšie ich na čistenie učiť už od mladého veku. Ak si to ten náš teda nenechá, existuje rada špeciálnych prípravkov, cez žuvacie kostičky, prípravky do vody po prášky do jedla, ktoré obsahujú enzýmy schopné nános potravy a povlak odstrániť. Dôležité je podávať ich pravidelne každý deň.

            Ale čo ak už zubný kameň vidíme a cítime nepríjemný zápach? Vtedy už niet inej možnosti ako zubný kámeň nechať odstrániť ultrazvukom a vytiahnuť pokazené zúbky. Potom už môžeme začat so starostlivosťou o chrup odznova a správne.

Vyššie uvedený text je vlastníctvom kliniky BullyPet. Akékoľvek šírenie a využitie textu alebo úryvkov je povolené s podmienkou uvádzania ako zdroj informácie veterinárnu kliniku BullyPet spolu s URL linkou na domovskú stránku kliniky.

Veterinárna klinika BullyPet

← Späť na zoznam užitočných informácií