Čo by ste mali vedieť?

Užitočné informácie z našej kliniky.

Pre lepšiu informovanosť ohľadne dôležitých a práve aktuálnych tém. Vrátťe sa na zoznam dôležitých informácií.

Práve čítate

Kastrácia psov

Samice dosahujú pohlavnú dospelosť v rôznom čase,malé plemená niekedy už vo veku 5 mesiacov, veľké plemená až medzi 8. a 14. mesiacom. Spravidla hárajú dvakrát do roka, len v tomto období sú schopné párenia.

Samci sú pohlavne zrelí už od 8.mesiaca veku. V porovnaní so samicami nie je ich schopnosť párenia nijako časovo obmedzená.

Kastrácia samíc

            Kastrácia je najúčinnejšia metóda ako trvalo zabrániť háraniu a nechcenej gravidite. Kastrácia zároveň znižuje riziko vzniku rakoviny mliečnej žľazy. Pri kastrácii pred prvým háraním sa vznik zhubných nádorov eliminuje úplne, môže však u veľkých plemien vyvolať ortopedické problémy a zvieratá majú spravidla celý život šteňací výzor. Pri kastrácii do veku 3 rokov je riziko stále 4x menšie ako u nekastrovaných samíc. Po prekročení veku 3 rokov už nemá kastrácia žiadny preventívny význam na vznik nádorov mliečnej žlazy. U mladých psov do veku 5 rokov, ak nepozorujeme žiadne zmeny na maternici, sa pri kastrácii odstraňujú iba vaječníky. Epitel maternice je závislý od vplyvu hormónov, ktoré produkujú vaječníky, po ich odstránení sa inaktivuje a maternica sa zmenší na minimum. Ovariektómia (odstránenie len vaječníkov) je rýchla a minimálne invazívna metóda. Pooperačná rana je v závislosti od plemena 1 až 3 cm a pooperačné hojenie je oveľa rýchlejšie. Zvieratá netrpia bolesťami a sú už deň po operácii fit. Ovariohysterektómia (odstránenie vaječníkov aj maternice) je už dlhšie trvajúci zákrok, ktorý je indikovaný pri zmenách maternice ako napríklad nádoroch, cystách a hnisavých zápaloch. Operačná rana je pri tomto zákroku väčšia (podľa plemena cca. 5 az 12 cm) a fáza hojenia dlhšia. Efekt obidvoch zákrokov je samozrejme rovnaký, fenka nie je pohlavne aktívna, nehára, nie je atraktívna pre samcov a zároveň sme úplne eliminovali riziko vzniku hnisavého zápalu maternice.

Ďaĺšie, nie vždy doporučitelné metódy zabránenia nechcenej gravidity, sú sterilizácia a hormonálne injekcie.  Pri sterilizácii sa predelia vajcovody, vaječníky aj maternica sú ponechané a sú naďalej hormonálne aktívne. Táto metóda je v súčasnosti čoraz menej používaná, síce  zabráni oplodneniu, ale fena naďalej hára, je atraktívna pre psov a riziko vzniku vaječníkových cýst a zápalov maternice sa týmto zákrokom ešte dokonca zvýši. Hormonálne injekcie zabraňujú háraniu a tým aj nežiadúcej gravidite, musia sa opakovať každých 3 až 6 mesiacov v závislosti od použitého preparátu.Taktiež ale zvyšujú riziko vzniku hnisavých zápalov maternice.

Kastrácia samcov

            Kastrácia psov sa doporučuje väčšinou pri zdravotných alebo psychických problémoch jedinca. Najčastejšie zdravotné dôvody sú neoplázie (zhubné a nezhubné nádory) semenníkov, opakujúce sa zápaly prostaty, prostatické cysty, kryptorchizmus, nadmerná produkcia testosterónu spojená s agresivitou.  Najčastejšie psychické problémy sú spôsobené silným nerealizovaným pudom jedinca. Psy v meste neustále cítia háravé feny, sú nervózni, trpia nechutenstvom a z olizovania moču háravých fen na prechádzke aj zvracaním a hnačkou.  Kastráciu psov poznáme chirurgickú, ktorá je definitívna a spočíva v odstránení semenníkov. Tento zákrok je nezvratný a zanechá podľa veľkosti psa asi 1 až 3 cm jazvu. Existuje aj takzvaná chemická kastrácia, je to zvratná metóda, ktorej účinok je obmedzený na 6 až 12 mesiacov. Jedná sa o implantát, ktorý sa zavádza pod kožu psa podobne ako mikročip. Zákrok je takmer nebolestivý, dá sa prirovnať k injekcii. Implantát postupne vylučuje hormóny, ktoré spôsobujú pozastavenie funkčnosti samčích pohlavných orgánov, znižujú libido a spôsobujú dočasnú neplodnosť. Táto métoda nie je doporučená pri vyššie vymenovaných zdravotných problémoch.

Všetky chirurgické zákroky sa prevádzajú v celkovej anestézii, pacient je intubovaný, napojený na inhalačný prístroj a počas celého zákroku sú monitorované životné funkcie pomocou moderných technológii.

Vyššie uvedený text je vlastníctvom kliniky BullyPet. Akékoľvek šírenie a využitie textu alebo úryvkov je povolené s podmienkou uvádzania ako zdroj informácie veterinárnu kliniku BullyPet spolu s URL linkou na domovskú stránku kliniky.

 

Veterinárna klinika BullyPet

← Späť na zoznam užitočných informácií